Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar sistemlerinin kuramsal ve deneysel öğrenimi, yapısı ve uygulamalarını sarmalayan yaygın bir bilim dalıdır. Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (BM) Bölümü, algoritmalar, yazılım mühendisliği, programlama dilleri, yapay zeka gibi yöntemler ve kuramlar ve bunların uygulanışı ile ilgilenir. BM Bölümü, ayrıca, bilgisayar mimarisi, gömülü sistemler, işletim sistemleri, veritabanları ile paralel ve dağıtık sistemler gibi donanım tabanlı başlıklar ve sistem kavramları üzerine yoğunlaşır.

BM Bölümü’nün misyonu, hesaplama alanında ortaya çıkabilecek zorlukları karşılamak için gerekli insan ve zihinsel kaynakları geliştirmektir. Bu misyon; devlet kadrolarında, akademik dünya ve endüstride lider pozisyonlar için bilgisayar mühendisleri yetiştirmeyi içerir. Bu ilkeler ve deneyimler, bilgisayar sistemlerinin mühendisliğinde çağdaş ve kolay anlaşılır bir eğitim bağlamında titiz, nicel muhakeme ve gürbüz mühendislik tasarımını içermektedir.

BM Bölümü tarafından sunulan lisans eğitiminin yanında, Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı altında, Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ve Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı adıyla iki yüksek lisans programı sunulmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi BM Bölümü’nün dinamik bir araştırma ortamı vardır. BM Bölümü, uluslararası araştırma deneyimi olan akademisyenlere sahiptir. Araştırma ve öğretimde mükemmelliğe kendini adamış tam zamanlı öğretim elemanlarının ana araştırma alanları aşağıda belirtilmiştir:

  • Robotik
  • İnsan-Makina Arayüzleri
  • Veritabanı Yönetim Sistemleri
  • Paralel Programlama
  • Görüntü ve İşaret İşleme
  • Akıllı Taşıma Sistemleri

Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi bünyesindeki Bilgisayar Bütünleşik İmalat alanındaki UNESCO Kürsüsü, Bilgisayar Bütünleşik İmalat (CIM) Laboratuarı’nın yapımını yöneterek, BM Bölümü’nün altyapısının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Endüstri Mühendisliği Bölümü ile yapılan işbirliği, öğrencilere bilgisayar mühendisliğinde çok disiplinli bir yaklaşım sunmaktadır.